Rzymskie Furie. Wespazjan. Tom 7

Chłopak z prowincji, który został cesarzem

Rzymskie Furie. Wespazjan. Tom 7 powieściowego cyklu o przyszłym cesarzu starożytnego mocarstwa. Literacki prezent dla wielbicieli “Gladiatora” i serialowego “Rzymu”

Z przemysłu filmowego do literatury

Robert Fabbri (ur. 1961), pisarz pochodzący z Genewy, studiował teatrologię na Uniwersytecie Londyńskim. Nie od razu został literatem: przez 25 lat był związany z przemysłem filmowym, pracując jako asystent reżysera. Współpracował przy takich produkcjach jak “Czas patriotów”, “Billy Elliot” oraz “Hellraiser”. Jego pierwsza książka ukazała się w 2011 roku, a jej polskie tłumaczenie rok później. Powieści przygodowe Fabbriego – pełne niebezpieczeństw, romansów, intryg, bezwzględnych walk o władzę i brutalnej przemocy – oparte są na rzeczywistych wydarzeniach, choć na potrzeby fabuły autor niekiedy odstępował od ścisłego trzymania się faktów i dat.

Dzieje przyszłego cesarza

Główny bohater powieści to cesarz Imperium Rzymskiego i ojciec dwóch kolejnych władców, Tytusa Flawiusza i Domicjana. Urodził się w 9 roku naszej ery i władzę zdobył dopiero w wieku 60 lat. Ale to nie okres jego rządów zaabsorbował autora, lecz sama droga do władzy: w kolejnych tomach cyklu towarzyszymy Wespazjanowi w jego wspinaniu się po szczeblach kariery urzędniczej i wojskowej, a także w niebezpiecznych i trudnych misjach zlecanych mu przez jego protektorów. Na samym początku poznajemy go jako mało znaczącego chłopaka ze wsi, który jako szesnastolatek zostaje wysłany przez rodziców do stolicy i oddany pod opiekę wuja, senatora. Z czasem Wespazjan zostaje trybunem, przybywa do Tracji, odbywa podróże morskie, poznaje inne postacie historyczne (np. Tyberiusza i Kaligulę) oraz dekadenckie środowisko rzymskich elit.

Bunt w Brytanii i czasy Nerona


Wiadomo, że jednym z poprzedników Wespazjana na tronie Imperium był okrutny i nieobliczalny Neron, znany wszystkim z powieści “Qui vadis”. On także pojawia się w cyklu Fabbriego, zwłaszcza w 7 tomie. Akcja “Rzymskich furii” rozpoczyna się bowiem w 58 roku, czyli w trakcie jego panowania. Podczas, gdy rozrzutny i niemoralny cesarz będzie dawał kolejne dowody swojej nieodpowiedzialności, Wespazjan wyruszy do Londinium w Brytanii i spotka się z groźnymi buntownikami.

Dotychczas ukazały się tomy:

  •  “Wespazjan. Trybun Rzymu” (akcja od 25 r.)
  • “Wespazjan. Kat Rzymu” (od 30 r.)
  • “Wespazjan. Fałszywy bóg Rzymu” (po śmierci Tyberiusza w 37 r.)
  • “Wespazjan. Utracony orzeł Rzymu” (po śmierci Kaliguli w 41 r.)
  • “Wespazjan. Władcy Rzymu” (od 45 r.)
  • “Wespazjan. Zaginiony syn Rzymu” (od 51 r.)
  • “Wespazjan. Rzymskie furie” (od 58 r., rządy Nerona).
People obraz autorstwa freepik - www.freepik.com